Oferta dla rodzin

W 2019 roku zapraszamy rodziny, w tym dzieci w z opiekunami na weekendy tematyczne, na których znajdzie się propozycja zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Szczegółowe programy i zajęcia publikowane będą bezpośrednio przed konkretnymi wydarzeniami.

 • Dzień książki historycznej – 22-23 lutego 2019
  Przygotowany we współpracy z licznymi kieleckimi instytucjami (od UJK po Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków) zajmującymi się historią miasta i regionu. Do tego Salon Książki Historycznej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, gdzie wydawnictwa będzie można kupić (lub niektóre z nich dostać), Koord. Leszek Dziedzic.
 • Kielce – w stulecie województwa, wrzesień 2019, koord. Krzysztof Myśliński. Zespół spotkań, prelekcji, drobnych wystaw i projekcji związanych z 100. rocznicą powołania województwa kieleckiego i stołecznością Kielc. Uzupełnieniem będzie wystawa „Nasze miasto” przygotowywana przez Darię Maroń-Ptak
 • Kielce w obrazach, jesień 2019, koord. Daria Maroń-Ptak. Pokażemy obrazy Kielc - począwszy od tych, których nie pamiętamy – najstarszych zachowanych fotografii, a kończąc na „obrazach” wyrastających na naszych oczach – przyjrzymy się kieleckiej modernistycznej architekturze i współczesnych muralach. Jak zmienia się obraz miasta, co sądzą o nim mieszkańcy?
 • Kielce – miasto kobiet, grudzień 2019, koord. Iwona Grabczak. Podczas spotkania tematycznego poznamy historie kobiet w Kielcach. Kim były znane Kielczanki, które wpływały na to, co działo się w mieście? Przybliżymy historie ich życia codziennego i skupimy się na zajęciach i pasjach. Te, w formie warsztatowej, postaramy się poznać. Uczestnicy wezmą udział w wykładach, warsztatach, pokazach, które oddadzą klimat dawnych Kielc.

DNI NARODOWE – dla osób indywidualnych i zorganizowanych grup

 • Dzień rosyjski, data do ustalenia - zostanie podana do informacji w najbliższym czasie, koord. Iwona Grabczak
  Podczas spotkania tematycznego poznamy historię mniejszości rosyjskiej w Kielcach. Uczestnicy wezmą udział w oprowadzanie po wystawie stałej w języku polskim i rosyjskim. Podczas spotkania poznamy historię cerkwi rosyjskiej( wykład i pokaz fotografii). Smaki kuchni rosyjskiej będą czekać na smakoszy. W związku ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi poznamy specyfikę świąt prawosławnych. Warsztat  kart wielkanocnych – odbitki. Życzenia świąteczne w języku rosyjskim.
 • Dzień niemiecki, 15 października 2019, koord. Iwona Grabczak
  Podczas tegorocznego spotkania związanego z historią mniejszości niemieckiej w Kielcach przybliżymy początki tej mniejszości. Opowieść w języku polskim i niemieckim o historii tej grupy poznamy na stałej wystawie historycznej. Smaki kuchni, muzyka klasyków niemieckich przybliży nam kulturę niemiecką. Pamiątki, architektura, budynki to nie jedyna pozostałość po mniejszości w Kielcach.
 • Dzień ukraiński, 9-13 grudnia 2019, koord. Leszek Dziedzic

 

Archiwum poranków w Muzeum Historii Kielc prowadzonych w 2018 roku.

Nagłówek - poranki w Muzeum Historii Kielc

Cykl warsztatów rodzinnych "Poranki w Muzeum Historii Kielc"
Zajęcia odbywają się raz na miesiąc, w wybraną niedzielę. Poniżej znajduje się wykaz warsztatów z datą dzienną i tematem do końca 2018 roku.
Na zajęcia nie obowiązują zapisy. Wystarczy zjawić się na miejscu, aby wziąć udział w warsztatach. Obowiązuje odpłatność w wysokości 7 zł od dziecka. Opiekunowie biorą udział w zajęciach bezpłatnie.

28.01.18      Warsztaty międzypokoleniowe z dziadkami.
Wspólne zadania do wykonania przy wykorzystaniu dawnych urządzeń i przedmiotów, które zapewnią świetną zabawę. Jak działały maszyny do pisania, krosna, wagi szalkowe i piórka.
18.02.18     Architektura w ruchu. Warsztaty architektoniczno-artystyczne.
Zainspirowani fotografiami osiedli z wielkiej płyty, wykonamy budynki charakterystyczne dla lat 70., 80., wieżowce z balkonami czy punktowce.
11.03.18     W świątecznym nastroju. Wielkanocne inspiracje kieleckich artystów.
W nawiązaniu do twórczości kielczanki Teresy Pałysiewicz chcielibyśmy przybliżyć historie wianków, które wykonywała w okresie świąt wielkanocnych. Zostały one utrwalone przez fotografa Pawła Pierścińskiego. Zainspirowani jej pracami wykonamy symboliczne wianki.
22.04.18     Graffiti, murale
Jak wyglądają współczesne osiedla, co je ozdabia: graffiti czy murale? Jaką pełnią rolę? Stworzymy przykładowe wzory, które umieścimy na ścianach.
27.05.18     Bransolety, naszyjniki, brosze...
Ozdoby nie tylko dla kobiet. Podkreślały własny styl. Uczestnicy zapoznają się z „biżuterią”, która znajduje się w zbiorach MHKi. Uczestnicy, inspirując się eksponatami, wykonają samodzielnie własną ozdobę.
10.06.18     Gliniane wazy i kubki.
Jak wyglądały pierwsze naczynia, z czego były wykonane, jaką pełniły funkcję. Zobaczymy na wystawie zrekonstruowane naczynie z XI w. Uczestnicy samodzielnie wykonają naczynie z gliny.
23.09.18      Szyldy dawnych Kielc
Podczas warsztatów przypomnimy zapomniane  zawody rzemieślnicze, które odchodzą do historii. W części warsztatowej wykonamy szyld warsztatu rzemieślniczego (w rosyjskim według szablonu) wraz z właściwymi atrybutami danego rzemieślnika.
21.10.18      Biżuteria PRL-u znaleziona w szafie kielczanek
Jak wyglądało życie codzienne kielczanek. Gdzie spędzały wolny czas i jakie ozdoby, biżuterię nosiły. W części warsztatowej zmierzymy się z wykonaniem broszki z modeliny
18.11.18      Nasze symbole narodowe.
Podczas spotkania dowiemy się skąd wzięły się polskie symbole narodowe m.in. orzeł, flaga, hymn. Podczas części warsztatowej wykonamy prace posługując się różnymi technikami.
16.12.18     W świątecznym nastroju. Warsztaty decoupage.            
Podczas warsztatów dzieci nauczą się podstaw tej niezwykłej techniki zdobniczej i własnoręcznie stworzą kolorowe bombki, które będą piękną ozdobą świątecznej choinki.