Ferie w Muzeum Historii Kielc- Tropem zaginionych umiejętności i historii

Serdecznie zapraszamy na zorganizowane przez muzeum zajęcia dla małych i dużych na czas ferii zimowych!

W terminie od 28 stycznia do 12 lutego w godzinach od 10-13.00 można wziąć udział w różnorodnych zajęciach rozwijających wyobraźnię, umożliwiających zdobycie nowych umiejętności i ciekawej wiedzy w oparciu o historię miasta. W ciągu tygodnia płatne (4 zł od osoby) zajęcia są przewidziane zajęcia dla dzieci w wieku 7-13 lat. W soboty będziemy prowadzić bezpłatne zajęcia dla każdego zainteresowanego uczestnika - nie ma limitów wiekowych!

Liczba miejsc ograniczona (do 15 osób) więc prosimy o kontakt telefoniczny w celu rejestracji.

Przypominamy też, że dzieci w wieku do lat 13 są przyprowadzane i odbierane przez opiekunów.

 

TYDZIEŃ WOJSKOWY 31.01-2.02.  10-13

  • 31.01 Poszukujemy historycznych koszar –spacer z mapą - historia Kielc przez pewien czas związana była z garnizonem rosyjskim: gdzie on się znajdował i jakie sekrety w sobie krył? Dowiemy się podczas spaceru.
  • 1.02 Spotkanie z rekonstruktorem Adamem  Rzadkowskim - czym zajmuję się rekonstruktor, jakie pamiątki historyczne wykorzystuje podczas spotkań? Uczestnicy będą mogli wcielić się w jego rolę oraz zdobyć nowe umiejętności.
  • 2.02 Pamiątki wojskowe w zbiorach Mhki - na stałej wystawie Z dziejów Kielc znajdują się pamiątki związane z różnymi formacjami wojskowymi związanymi z historią miasta. Odszukamy je.

TYDZIEŃ RZEMIEŚLINICZY 7-9.02 w godz. 10-13

  • 7.02 Witraże kiedyś i dziś - otwarte spotkanie podczas którego uczestnicy wezmą udział w tworzeniu niezwykłego witraża. Poznają kolejne etapy jego powstawania oraz samodzielnie wykonają przygotowane zadania.
  • 8.02 Dawny zakład krawiecki - jak wyglądał dawny zakład, jakie urządzenia wykorzystywano do szycia pięknych kreacji, jak wyglądały dawne wykroje? Jak działała maszyna Singer? Uczestnicy zmierzą się z trudną sztuka fastrygowania i szycia.
  • 9.02 Zakład ślusarski  - spacer z mapą - w centrum miasta znajduje się stary zakład z niezwykłymi urządzeniami, wykorzystywanymi do pracy. Poznamy tajniki ich obsługi oraz usłyszymy wiele opowieści związanych z tym miejscem.

 

SEKRETY DAWNYCH URZĄDZEŃ - 28.01 i 4.02.16 (soboty)w godzinach 12-13.30

Warsztaty rozwijające wyobraźnię i twórcze myślenie. Uczetsnicy będą mogli się dowiedzieć, jak działały dawne przedmioty i urządzenia i będą próbowali obsłużyć m.in. na starej maszynę do pisania, sprawdzą działanie starych wag,  piór do pisania, kuchennego moździerza,  prawideł do butów i wiele innych tajemniczych przedmiotów.