Bronisław Piłsudski (1866-1918). Niezwykły brat Marszałka

wystawa przygotowana przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

Termin wystawy: 
01.02.2017 do 28.05.2017

Przygotowana przez Muzeum Tatrzańskie i tam prezentowana od 11 czerwca do 13 listopada 2016 roku wystawa poświęcona bratu Józefa Piłsudskiego od lutego będzie dostępna w swej niezmienionej formie w Muzeum Historii Kielc. Poniżej zamieszczono tekst towarzyszący wystawie w Zakopanem:

"Przypadająca 2 listopada 2016 roku 150. rocznica urodzin Bronisława Pilsudskiego jest doskonałą okazją, aby przypomniec tego niezwykłego człowieka - wybitnego naukowca, badacza i muzealnika. Zapraszamy na wystawę "Bronisław Piłsudski - niezwykły brat marszałka". Piłsudski, przebywając z przerwami w Zakopanem (w latach 1906-1914), zaangażował się w prowadzenie badań nad folklorem Podtatrza. W tym celu powołał Sekcją Ludoznawczą przy Towarzystwie Tatrzańskim (1911 r.). Wniósł również wkład w rozwój Muzeum Tatrzańskiego im. Dra. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Na wystawie prezentujemy trzy bloki tematyczne: kolekcja etnograficzna Bronisława Piłsudskiego w Muzeum Tatrzańskim, Wśród Ajnów, Zakopiańskie lata Bronisława Piłsudskiego. Zwiedzający mogą zobaczyć również portret Antonasa Varnasa Bronisław Piłsudski "Król Ajnów" z 1912 r. (odnaleziony w 2015 r. po wielu latach poszukiwań)."

Wystawę w Muzuem Historii Kielc uzupełni ekspozycja części kolekcji Jerzego Osieckiego i Stanisława Wyrzyckiego, członków Kieleckiego Klubu Kolejonera. Wystawa dotyczcy wizerunków Józefa Piłsudskiego.


ZAJECIA EDUKACYJNE DLA DZIECI, MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE "BRONISŁAW PIŁSUDSKI. NIEZWYKŁY BRAT MARSZAŁKA"

Kim są Ajnowie? - zajęcia warsztatowe dla dzieci w wieku szkolnym.

Podczas wizyty w muzeum uczestnicy zapoznają się z Ajnami, ludźmi zamieszkującym Hokkaido - jedną w wysp japońskich. Czemu Bronisław Piłsudski zainteresował się ich zwyczajami, kulturą i historią? Wśród zajęć plastycznych znajdą się takie zadania jak projektowanie własnego stroju i tatuaży ajnuskich.

Półtoragodzinne warsztaty są zaplanowane dla grup zorganizowanych w wieku od 7 do 11 lat w terminie od 3 kwietnia do 6 maja. Zajęcia są płatne (4 zł/os.) i jedna grupa może liczyć maksymalnie 25 osób. 

Rezerwacja pod numerem tel. 41 340 55 27

Bronisław Piłsudski i język japoński - zajecia warsztatowe dla młodzieży i osób dorosłych.

Na półtoragodzinnych zajęciach uczestnicy zapoznają się z specyfiką zapisu języka japońskiego, poćwiczą pisanie znaków japońskich i popróbują swoich sił w pisaniu japońskim pędzelkiem do kaligrafii. Dowiedzą się także, co łączy Bronisława Piłsudskiego z Japonią i czemu dzisiejsi Ajnusi mówią i piszą po japońsku.

Zajęcia przeznaczono dla uczestników indywidualnych w wieku od 14 lat. Zajęcia są płatne (4 zł/os.) i jedna grupa może liczyć maksymalnie 15 osob, więc prosimy o uprzednie zarezerwowanie miejsca w grupie telefonicznie (41 340 55 27) lub mailowo (ciosek@mhki.kielce.eu).

Zajęcia będą odbywać się w terminach:

7 kwietnia (piątek), godz. 17.

21 kwietnia (piątek), godz. 17

12 kwietnia (piątek), godz. 17.