100 lat odrodzonej adwokatury polskiej

Termin wystawy: 
26.09.2018 do 26.10.2018

Wystawa planszowa 100 LAT ODRODZONEJ ADWOKATURY POLSKIEJ zorganizowana przez Muzeum Historii Kielc i Okręgową Radę Adwokacką w Kielcach.

W grudniu 1918 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał Statut Tymczasowy Palestry Państwa Polskiego. Był to kamień węgielny pod budowę pozycji ustrojowej i tożsamości adwokatury w niepodległej Polsce. Setna rocznica tego wydarzenia stała się impulsem do przedstawienia zarysu jej historii. Będzie można zatem dowiedzieć się między innymi: kto był pierwszą kobietą adwokat w Kielcach, ilu było adwokatów przed II wojną światową, czego dotyczyła najgłośniejsza rozprawa sądowa Kielc międzywojennych, a także jak wyglądały najgłośniejsze procesy PRL – proces Zakrzewskich z Rzepina i proces Chudzickiej.

Wystawa przybliża także sylwetki adwokatów kieleckich, którzy w latach zaborów walczyli o zachowanie polskości, a następnie włączyli się w odbudowę Rzeczypospolitej, przedstawicieli palestry, którzy po 1918 r. mieli duże znaczenie w życiu publicznym Kielc, sprzeciwiali się łamaniu zasad demokracji, stawali w obronie więźniów politycznych, wreszcie ich pasje wybiegały daleko poza wykonywany zawód.

 

Patronat honorowy nad wystawą objęli:

Naczelna Rada Adwokacka

Prezydent miasta Kielce

Wojewoda Świętokrzyski

Marszałek Województwa Świętokrzyskiego

 

Wystawa dostępna będzie na rynku od 26 września do 26 października 2018 r.