A

Zespół przy Towarzystwie Przyjaciół Wodzisławia

Teresa Szwaczka, tel. 608-034-552, e-mail: teresa.szwaczka@gmail.com
01.11.2018

Wywiady do projektu Niepodległość – Czyn, Słowo, Pamięć

12.10.2018

Wywiad w ramach projektu "Niepodległość-Czyn, Słowo, Pamięć"

03.10.2018

Towarzystwo Przyjaciół Wodzisłwia-projekt Niepodległa spotkanie II

Projekt Niepodległa - spotkanie II

Przeglądamy kolejne numery zeszytów „Przyjaciel Wodzisławia”. Ciekawe informacje odnaleźliśmy w zeszycie nr. 33 z 2016r.

„…W 2014 roku obchodziliśmy dla naszego kraju wydarzenia związane z powstaniem zalążka polskiej armii - Pierwszej Kompanii Kadrowej pod dowództwem Komendanta Józefa Piłsudskiego. W setną rocznicę przemarszu przez Wodzisław, w drodze do Kielc, Pierwszej Kompanii Kadrowej Towarzystwo Przyjaciół Wodzisławia postanowiło uczcić niosące nadzieję i wiarę w przywrócenie niepodległości Polski wydarzenie. Wśród najstarszych mieszkańców żywa jest pamięć o tym, że na Górze  Świątnickiej doszło do spotkania mieszkańców z odziałem konnym Strzelców. Fakt ten opisuje w 31 numerze „Strzelca” z 1934r. Duszek Antoni w artykule - Wspomnienia Legionisty. Staraniem Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Wodzisławia i przy wsparciu finansowym i logistycznym Władz Samorządu Gminy Wodzisław udało się odnowić istniejący w tym miejscu krzyż, uporządkować teren i jesienią 2014r. zamontować tablicę pamiątkową. Dziś ma miejsce uroczyste poświęcenie i odsłonięcie tablicy. Dziękujemy wszystkim za pomoc w realizacji z tego ważnego dla naszej „Małej Ojczyzny” przedsięwzięcia. Wierzymy, że miejsce upamiętnienia będzie skłaniać do refleksji nad naszą historią, uchroni te wydarzenia od zapomnienia i będzie miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców…”

W zeszycie nr. 32 odnaleźliśmy artykuł „Tablica Pamięci na Górze Świątnickiej” wraz z widokiem tego miejsca.

 

krzyż i tablica na Górze Świątnickiej

03.10.2018

Towarzystwo Przyjaciół Wodzisłwia-projekt Niepodległa spotkanie I

Projekt Niepodległa - spotkanie I    

Na pierwszym spotkaniu nasza grupa zapoznała się z założeniami projektu i przyjęła strategię dalszych działań. Towarzystwo Przyjaciół Wodzisławia wydaje corocznie jeden numer pt. „Przyjaciel Wodzisławia”. Poniżej prezentujemy okładkę wydania zeszytu nr. 35 z maja 2018r.


okładka "Przyjaciel Wodzisławia" nr. 35

Na str. 25 czytamy: „…Tradycyjnie jak co roku, w dniu 8 sierpnia 2017r. wspólnie z mieszkańcami Wodzisławia oraz przybyłymi gośćmi w osobach Wicewojewody Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego, przedstawiciela Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Bogusławy Wypych – radnej Sejmiku, Przewodniczącej Rady Powiatu Ewy Kubas-Samociuk, Wicestarosty Janusz Grabka, przedstawiciela WKU Busko-Zdrój, przedstawiciela Policji, Księdza Kanonika Lucjana Słoty oraz przedstawicielami Samorządu Gminy, instytucji, pocztów sztandarowych szkół, związków kombatanckich oraz Młodzieżowej Orkiestry Strażackiej z Wodzisławia powitaliśmy po raz kolejny w historii Wodzisławia uczestników marszu I Kompanii Kadrowej oraz dwa Szwadrony Ułanów Krakowskich im. Józefa Piłsudskiego. Po oficjalnym powitaniu uczestników „Kadrówki” na moście przy wtórze Młodzieżowej Orkiestry Strażackiej wszyscy uczestnicy przemaszerowali na wodzisławski rynek…”

28.09.2018

Powitanie uczestników marszu szlakiem I Kompanii Kadrowej

Zespół projektowy przy Towarzystwie Przyjaciół Wodzisławia pracuje już pełną parą, a wyniki bieżącej pracy znajdą się na stronie projektu już po weekendzie.

Ale przecież już 8 sierpnia 2018 jak co roku powitaliśmy uroczyście na Rynku w Wodzisławiu uczestników marszu szlakiem I Kompanii Kadrowej. Przy tej okazji przeprowadziliśmy mały sondaż wśród Wodzisławian, których przepytaliśmy o znane im, lub ich rodzinom, tradycje marszów Kadrówki. Interesujące wyniki zamieszczamy poniżej, m.in. jako inspiracje do dalszych działań dla uczestników naszego projektu, którzy być może znajdują się na naszej fotografii?