Kalendarz wydarzeń

22 Wrzesień 2021

Kłopotliwe dziedzictwo. Zabytki poprzemysłowe w dolinach Bobrzy, Kamiennej i Czarnej Koneckiej. Seminarium naukowo-konserwatorskie

grafika_konferencja_klopotliwe_dziedzictwo
Termin wydarzenia: 
środa, 22.09.2021, 09:00
Zapraszamy na kolejne wydarzenie towarzyszące wystawie: „Dzieło potężne w dolinach Bobrzy, Czarnej i Kamiennej. Zabytki Staropolskiego Okręgu Przemysłowego na fotografii dawnej i współczesnej”. 
 
W najbliższą środę (22.09.2021 r.) o godz. 09:00 odbędzie się seminarium naukowo-konserwatorskie pt. „Kłopotliwe dziedzictwo. Zabytki poprzemysłowe w dolinach Bobrzy, Kamiennej i Czarnej Koneckiej” w siedzibie muzeum (ul. Św. Leonarda 4).
Tym razem będziemy dyskutować o bogatym dziedzictwie materialnym po przemyśle metalurgicznym i wydobywczym, który rozwijał się w regionie świętokrzyskim. Już w okresie II Rzeczpospolitej powstały pierwsze projekty mające na celu jego ochronę. W II poł. XX. w. w kręgu prof. Jana Pazdura powstała idea urządzenia Ekomuzeum Doliny Kamiennej, która nie doczekała się jednak pełnej realizacji. Ostatnie trzydziestolecie to okres postępującego zaniedbania wielu cennych zabytków poprzemysłowych i strata ich potencjału promocyjnego dla regionu.
Głównym celem spotkania będzie nie tylko rozmowa o aktualnych problemach związanych z ochroną niszczejących zabytków, ale również przywrócenie w Kielcach forum skupiającego badania i wysiłki zmierzające do ocalenia materialnych pozostałości świętokrzyskiego  górnictwa i przemysłu metalowego.

Szczególnej uwadze polecamy wykład dr. inż. Waldemara Affelta, który na przykładzie Japonii przybliży problematykę ochrony zabytków poprzemysłowych w odniesieniu do praktyk ze świata.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do aktywnego udziału i przypominamy, że nadal działamy w reżimie obostrzeń sanitarnych. Ponadto informujemy, że całość wydarzenia będzie transmitowana na muzealnym Facebooku.

Informacja dla odwiedzających muzeum:

W czasie trwania konferencji wystawa czasowa będzie niedostępna dla zwiedzających.

Plan konferencji:

Plakat_konferencja_dzielo_potezne