Kalendarz wydarzeń

15 Wrzesień 2021

Ludzie katedry - konferencja

Termin wydarzenia: 
środa, 15.09.2021, 09:00

W 2021 r. mija 850. rocznica fundacji kolegiaty – obecnie katedry –  pw. Wniebowzięcia NMP w Kielcach oraz działającej przy niej kapituły kolegiackiej. Funkcjonowanie świątyni i tworzącej się wokół niej osady kościelnej wiązało się nierozerwalnie z działalnością szeregu osób duchownych i świeckich. Za każdą aktywnością – od działalności duszpasterskiej, po działalność charytatywną oraz szkolnictwo duchowne i świeckie – stały konkretne osoby. Głównym celem konferencji będzie przybliżenie ich biografii na tle kształtującego się miasta, w świetle wyników najnowszych badań.
Konferencja „Ludzie katedry” inauguruje cykl wydarzeń pod wspólnym tytułem „Miasto w blasku kolegiaty”, które upamiętniają 850-lecie fundacji najważniejszego kieleckiego kościoła i początki Kielc jako ośrodka miejskiego. Cykl powstał we współpracy z Parafią Katedralną, Muzeum Diecezjalnym oraz Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach i Uniwersytetem im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

W ramach cyklu odbędą się ponadto:
– 14–15.10.2021 – Konferencja pt. „Jak powstawały Kielce. Nowe badania i nowe perspektywy. 950-lecie miasta”
– 22.10.2021 – Wernisaż wystaw: „Splendor Cathedralis” oraz „Splendor Cathedralis. Skarbiec”.
Na wystawach zostaną zaprezentowane unikalne zbiory ze skarbca katedralnego, które w zdecydowanej większości nie były dotychczas prezentowane publicznie.

Konferencja "Ludzie katedry" będzie transmitowana na żywo na Facebooku Muzeum Historii Kielc. 

Program konferencji jest dostępny na załączonym plakacie:

 

plakat konferencja Ludzie katedry