Kalendarz wydarzeń

09 Maj 2019

II Europejska Gra Miejska ulicami Kielc

Termin wydarzenia: 
czwartek, 09.05.2019, 09:00 do 13:00

II Europejska Gra Miejska ulicami Kielc!

Uczniowie szkół podstawowych z regionu świętokrzyskiego wezmą udział w grze miejskiej, która zostanie rozegrana na ulicach Kielc w czwartek 9 maja. W ten sposób Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Kielce włącza się w obchody tegorocznego Dnia Europy oraz okrągłej, bo XV rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Kielce pana Bogdana Wenty. Partnerami wydarzenia są Urząd Miasta Kielce oraz Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach. Patronem medialnym jest Polskie Radio Kielce i Echo Dnia, zaś opiekę medialną objęła TVP3 Kielce.

9 maja 1950 r. francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman wygłosił przemówienie, w którym po raz pierwszy została przedstawiona koncepcja integracji europejskiej. To wydarzenie jest świętowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej jako Dzień Europy.

Celem gry, która rozegrana zostanie w Kielcach, jest popularyzacja wiedzy o Unii Europejskiej, funkcjonowaniu instytucji europejskich i wykorzystaniu funduszy unijnych w województwie świętokrzyskim. To także okazja do uczczenia Dnia Europy oraz okrągłej, XV rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. 

Uczniowie będą poruszać się zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi na mapkach, które otrzymają na starcie. W każdym punkcie uczestnicy będą mieli do wykonania zadanie. Gra rozpocznie się o godz. 9 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach. Zmagania zakończą się ok godz. 13 na kieleckim Rynku, gdzie na wszystkich uczestników będą czekały upominki, a specjalne nagrody otrzymają zdobywcy trzech pierwszych miejsc.

W grze wezmą drużyny składające się z uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych. Zawodnicy będą poruszać się po mieście, szukając wyznaczonych punktów orientacyjnych. Zaplanowano następujące punkty kontrolne:

  • Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Kielce,
  • Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii sp. z o.o.,
  • Muzeum Historii Kielc
  • Muzeum Zabawek i Zabawy
  • Regionalne Centrum Wolontariatu
  • Polskie Radio Kielce
  • Galeria Echo Kielce
  • Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Kielcach

Zapraszamy do śledzenia informacji o II Europejskiej Grze Miejskiej na naszej stronie internetowej http://europedirect-kielce.szpp.eu/ oraz profilu na Facebooku, www.facebook.com/EDKielce #KielceDzienEuropy #EGMKielce

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Kielce od 2013 roku działa przy Świętokrzyskim Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan, jako jeden z ponad 20 punktów na terenie Polski i ponad 500 na obszarze całej Unii Europejskiej. Punkty prowadzone są przez organizacje pozarządowe, szkoły wyższe lub jednostki administracji publicznej.